Osiedle Zacisze w warszawskiej dzielnicy Targówek
Blog > Komentarze do wpisu
Ćwiczą przed Rospudą?

Urobek


W Lesie Bródnowskim trwa kolejna wycinka drzewostanu. W tym roku drwale metodycznie przerzedzają las wzdłuż i wszerz, docierając nawet do największych gąszczy. W zeszłe lato spacerujący byli przerażeni skalą prac, gdyż w niektórych miejscach powstały niemal polany i łysiny, a traktory bezpardonowo przetarły nowe drogi. Zwożące drewno pojazdy przewaliły się po podszycie, czyli młodych krzewach i drzewkach, a wszędzie walają się porozrzucane sterty gałęzi i mniej wartościowe, pocięte sosnowe drągi (całe stosy pociętych, sędziwych topoli z wycinki sprzed kilku lat- gniją jeszcze pod działkami).


Tak wygląda wiele okaleczonych, młodych drzew

Cenny urobek błyskawicznie uporządkowano i wywieziono, kominki buzują, co tam reszta. Można niespodziewanie wywinąć orła (zastępując ptaki, które uciekły). W naszym lesie od niedawna rosną egzotyczne gatunki drzew- pełzające poziomo po ziemi. A przecież mówi się „zielonym do góry!”. Nie raz przywracałem do pionu powalone młode jarzębiny, głogi, klony. Zarządca lasu potrafi tylko brać, a mało daje (kiedyś dosadzono nowe drzewka, ale w większości uschły, gdy nie było komu ich podlać). Wyciętych sosen nie zastąpią szybko gatunki liściaste, bo zostały wdeptane w ziemię. Tam, gdzie leżą stosy gnijących gałęzi, szczególnie sosnowych, nie rozkwitną wiosną bujne rośliny runa. Nasz gęsty, dziki las staje się powoli przerzedzonym parkiem dla pań w szpilkach, obetonowanym wokół gorsetem blokowisk, blaszaków i parkingów. Oby do wiosny- choć bujna zieleń tak szybko nie pokryje ran przyrody.
Wichury łamią przerzedzony drzewostan jak zapałki....

Na niektórych fragmentach lasu uwzięto się szczególnie. Nadmierne przerzedzenie drzewostanu (co dostrzeże nawet laik) osłabia zwarcie drzew, przez co padają one pastwą większej wichury. Drugim negatywnym następstwem tego golenia jest przepuszczanie hałasu. Trzecim- wątpliwa przyjemność oglądania w trakcie przedwieczornego spaceru świecących halogenów „M1” i „Kalafiur”. Tak, tak, widać je nawet prawie ze środka lasu. Widocznie mają Was hipnotyzować i kusić do siebie- to także parki... handlowe!


Tu golenie osiągnęło apogeum. Czyżby stan docelowy całego lasu?

piątek, 23 lutego 2007, gajowy771

Polecane wpisy

  • Prof. Jan Kieniewicz o Zaciszu cz.2

    Prof. Jan Kieniewicz – spotkanie w Domu Kultury, kwiecień 1990 Wyjątkowy czas w historii Zacisza zaczął się z mojej perspektywy na wiosnę 1989 roku - w m

  • Prof. Jan Kieniewicz o Zaciszu cz. 1

    Zamieszkałem na Zaciszu przypadkiem. Gdy w latach siedemdziesiątych starałem się o powiększenie powierzchni mieszkalnej okazało się, że Uniwersytet ma możliwość

  • www.zacisze.info

    Bieżące informacje z osiedla znajdziesz na stronie www.zacisze.info

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2007/08/10 17:23:22
www.youtube.com/watch?v=nSJfaQXPzLA - filmik ze spływu Rospudą. Ukazuje przepiękną przyrodę tego miejsca, nie pozwólmy Greenpeace doprowadzić do jej zniszczenia!