Osiedle Zacisze w warszawskiej dzielnicy Targówek
Kategorie: Wszystkie | historia
RSS
środa, 31 stycznia 2007
Ul. Cyrankiewicza - raz jeszcze
Pisałem już TU o dawnej ulicy Cyrankiewicza. Temat wraca za sprawą krótkiego artykułu w "Dzienniku":


"CYRANKIEWICZ NADAL STRASZY
Komunistyczny premier nie zniknął z uliczki na Targówku

W Warszawie do dziś można odnaleźć ślady po komunistycznym premierze.
Tylko Cyrankiewicz, Stalin i Jan Paweł II mieli w Warszawie swoje ulice za życia. Były premier był na tyle pewny siebie, że nazwę nadał sobie sam. W 1951 roku, gdy w granice miasta włączono osiedle Zacisze, błotnista droga na ówczesnych peryferiach Warszawy zyskała "wielkiego" jak na owe czasy patrona.
Nazwa ulicy przetrwała długo po tym, jak Cyrankiewicz popadł w niełaskę towarzyszy. Zniesioną ją dopiero w 1982 roku. Jednak jeszcze dziś na dwóch domach przy ul. Czerwińskiej, dawniej Cyrankiewicza, można znaleźć stare tabliczki z imieniem patrona. - Żarówka ukryta w numerze domu świeci od 20 lat, więc go nie zdejmuje - mówi Zbigniew Łysakowski, właściciel jednego z domów. Zresztą Cyrankiewicz przysłużył się rozwojowi ulicy. Pan Łysakowski osiedlił się przy niej jako pierwszy. Przez półtora roku nie miał ani prądu, ani bieżącej wody. - Udało mi się przekazać jednemu z wiceministrów list adresowany do premiera Cyrankiewicza, który napisaliśmy z sąsiadami. Prąd pojawił się miesiąc później - mówi pan Łysakowski.
- Tabliczek ze starymi nazwami ulic zachowało się bardzo mało. Jeśli obok jest numer domu w aktualnym Miejskim Systemie Informacji, to nikt nie może kazać zdjęcia starej tabliczki, bo nie ma ona mocy urzędowej - tłumaczy Jarosław Zieliński, varsavianista.
Zresztą nazwa Cyrankiewicza zachowała się nie tylko na ul. Czerwińskiej. Można ją też znaleźć na portalu urzędu miasta. W granicach obwodów wyborczych przed minionymi wyborami dla obwodu nr 904 wyszczególniona jest ulica Cyrankiewicza. - To mały skandal, choć nie przeszkadza w głosowaniu - mówi Józef Mendy, warszawski komisarz wyborczy. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w granicy obwodu ulicę Cyrankiewicza formalnie umieścił Kazimierz Marcinkiewicz, członek PiS.
- Granice okręgów wyznacza Rada Miasta, a granice obwodów prezydent. Czyli prezydent Marcinkiewicz musiał się pod tym podpisać - tłumaczy Józef Mendyk." [Jakub Chełmiński, "Dziennik", 30.01.2007]
Od ZACISZE
Prawdę pisząc, to ten Cyrankiewicz mnie nie straszy. Niech sobie wisi. Ot pamiątka po dawnych czasach, taka jak Pałac Kultury i Nauki czy pomnik Czterech Śpiących.
19:37, margala
Link Komentarze (4) »
piątek, 26 stycznia 2007
Zmiana tabliczek ulicznych

To już ostatnie dni, może tygodnie, starych tabliczek ulicznych na Zaciszu. Po trzech latach od decyzji o wprowadzeniu w dzielnicy Miejskiego Systemu Informacji dotarł on do nas. Na razie tylko w postaci tablic z nazwami ulic, ale mam nadzieję, że pojawią się też inne elementy np. tablice z mapami okolicy [przydałyby się takie przy pętli 512 i McDonaldzie] oraz informacje o patronach ulic [pan Zygmunt Jórski na pewno na to zasłużył].

A przy okazji polecam bloga, którego autor ocala od zapomnienia odchodzące do historii stare tabliczki uliczne:
http://tabliczki.blogspot.com/

20:42, margala
Link Dodaj komentarz »