Osiedle Zacisze w warszawskiej dzielnicy Targówek
Kategorie: Wszystkie | historia
RSS
piątek, 23 lutego 2007
Ćwiczą przed Rospudą?

Urobek


W Lesie Bródnowskim trwa kolejna wycinka drzewostanu. W tym roku drwale metodycznie przerzedzają las wzdłuż i wszerz, docierając nawet do największych gąszczy. W zeszłe lato spacerujący byli przerażeni skalą prac, gdyż w niektórych miejscach powstały niemal polany i łysiny, a traktory bezpardonowo przetarły nowe drogi. Zwożące drewno pojazdy przewaliły się po podszycie, czyli młodych krzewach i drzewkach, a wszędzie walają się porozrzucane sterty gałęzi i mniej wartościowe, pocięte sosnowe drągi (całe stosy pociętych, sędziwych topoli z wycinki sprzed kilku lat- gniją jeszcze pod działkami).


Tak wygląda wiele okaleczonych, młodych drzew

Cenny urobek błyskawicznie uporządkowano i wywieziono, kominki buzują, co tam reszta. Można niespodziewanie wywinąć orła (zastępując ptaki, które uciekły). W naszym lesie od niedawna rosną egzotyczne gatunki drzew- pełzające poziomo po ziemi. A przecież mówi się „zielonym do góry!”. Nie raz przywracałem do pionu powalone młode jarzębiny, głogi, klony. Zarządca lasu potrafi tylko brać, a mało daje (kiedyś dosadzono nowe drzewka, ale w większości uschły, gdy nie było komu ich podlać). Wyciętych sosen nie zastąpią szybko gatunki liściaste, bo zostały wdeptane w ziemię. Tam, gdzie leżą stosy gnijących gałęzi, szczególnie sosnowych, nie rozkwitną wiosną bujne rośliny runa. Nasz gęsty, dziki las staje się powoli przerzedzonym parkiem dla pań w szpilkach, obetonowanym wokół gorsetem blokowisk, blaszaków i parkingów. Oby do wiosny- choć bujna zieleń tak szybko nie pokryje ran przyrody.
Wichury łamią przerzedzony drzewostan jak zapałki....

Na niektórych fragmentach lasu uwzięto się szczególnie. Nadmierne przerzedzenie drzewostanu (co dostrzeże nawet laik) osłabia zwarcie drzew, przez co padają one pastwą większej wichury. Drugim negatywnym następstwem tego golenia jest przepuszczanie hałasu. Trzecim- wątpliwa przyjemność oglądania w trakcie przedwieczornego spaceru świecących halogenów „M1” i „Kalafiur”. Tak, tak, widać je nawet prawie ze środka lasu. Widocznie mają Was hipnotyzować i kusić do siebie- to także parki... handlowe!


Tu golenie osiągnęło apogeum. Czyżby stan docelowy całego lasu?

20:06, gajowy771
Link Komentarze (1) »
sobota, 10 lutego 2007
Widoki Zacisza cz. 1
Dziś widoki Zacisza z bloku przy ul. Kowalskiego 2 na Bródnie uchwycone przez gajowego771.
Od ZACISZE
"Kępa sosen na posesjach przy Penelopy, bloki róg Blokowej, od lewej za morzem domów czerwone dachy niskich bloków dolcanu, żółto niebieskie bloki os.Łodygowa, dalej charakterystyczne szafy (jasne) osiedla w Ząbkach przy Powstanców i bloczki tuż przed kominem Kawęczyna, którego nie objęło. Perspektywę zamyka majacząca ściana lasów na wyraźnie wyższym terenie między Ząbkami a Zielonką" [opis autora]

Na drugim zdjęciu, zrobionym z tego samego miejsca, już mniej Zacisza, ale widok też ładny. Na pierwszym planie osiedle Park Leśny [Bródno to czy Zacisze?], dalej Las Bródnowski a za nim sterczy wieża kościoła w Drewnicy.
Od ZACISZE
Gajowy771, wielkie dzięki.
22:45, margala
Link Dodaj komentarz »