Osiedle Zacisze w warszawskiej dzielnicy Targówek
Kategorie: Wszystkie | historia
RSS
poniedziałek, 29 maja 2006
ul. Cyrankiewicza

W trakcie rozbudowy domu przy ul. Codziennej zniknęła widoczna na zdjęciach pamiątka po ul. Cyrankiewicza [obecnie Czerwińska].

Więcej na tamat dawnej nazwy znalazłem na forum Zabytki Warszawy, gdzie forumowicz Palker napisał:

"W 1951 roku Warszawa powiększyła swój obszar administracyjny o kolejne miejscowości i gminy znajdujące się na jej obrzeżu. Po praskiej stronie przyłączono wówczas m.in. dawną gminę Bródno a w jej ramach włościańską osadę Zacisze. No i powstało zapotrzebowanie na nowych patronów ulic.

Obradująca w maju 1951 roku komisja nazewnicza, zapewne na spontaniczną prośbę ludu Warszawy, obdarowała wówczas stolicę takimi patronami jak Feliks Dzierżyński, Róza Luksemburg, Małgorzata Fornalska, Ludwik Waryński etc.

Stalin już miał wówczas swoje miejsce zawłaszczając Aleje Ujazdowskie. Uhonorowani zostali wcześniej Barlicki, Buczek, Świerczewski, Nowotko, Marchlewski, Wójcik, że o Kasprzaku, Hibnerze, Kniewskim i Rutkowskim nie wspomnę. Nawet Komuna Paryska i Obrońcy Pokoju mieli już swoje place i ulice. No to przyszła pora na innych, nie mniej zasłużonych, choć mających pewna wadę, bo żyjących. Nadano wówczas na Zaciszu jednej z ulic imię Józefa Cyrankiewicza a gdzie indziej (już nie pamiętam) Konstantego Rokossowskiego. I nikt się nie dziwił skoro w każdej izbie lekcyjnej na dzieci patrzyły trzy portrety : Bieruta, Rokossowskiego i Cyrankiewicza :-)

Zaciszanską ulice przemianowano na Czerwińską w stanie wojennym (luty 1982), bo widać ekipie jaruzelskiej był już niemiły:-) Ale to tylko pół prawdy, stąd mój tytuł postu: non mornis moriar. Przeglądając granice obwodów wyborczych w ostatnich latach (wybory samorządowe, parlamentarne, prezydenckie, referendum unijne), w spisie ulic można bez trudu odszukać istniejącą dalej ulicę Józefa Cyrankiewicza. Bo w 1982 zachowano nazwę dla małego jej kawałka a resztę zmieniono na Czerwińską."

środa, 24 maja 2006
stacja metra Zacisze
Teraz temat z pogranicza science fiction - stacja metra Zacisze. Dotychczas słyszałem o dwóch lokalizacjach: 1. okolice dzisiejszej petli autobusowej, 2. ulica Gilarska. Tymszasem na przygotowywanym planie zagospodarowania przestrzennego stacja znajduje się u zbiegu ulic Codziennej i Lecha.

Szkoda, że planiści nie pomyśleli o przebiciu np. ulicy Tymiankowej do Matyldy, aby ci, którzy mieszkają - a właściwie będą mieszkać - w okolicach na wschód od stacji, nie musieli chodzić na około.
12:26, margala
Link Komentarze (3) »
Plan zagospodarowania przestrzennego
Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Zacisze. Wczoraj w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy odbyła się dyskusja publiczna nad nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami.

Z osiedla, na którym mieszka ponad 15 tysięcy ludzi, pojawiło się około 20 osób. Niewielkie zainteresowanie mieszkańców tą sprawą mnie dziwi. Plan wprowadza bardzo rygorystyczne warunki zabudowy. Może się okazać, że właściciel placu nie będzie mógł pobudować na nim domu mieszkalnego, ponieważ urzędnicy zdecydowali, że przeznacza się go na usługi.
Jeszcze do 19 czerwca można składać na specjalnych formularzach uwagi do planu. Formularze i sam plan można pobrać ze stony Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
11:41, margala
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 maja 2006
Całoroczna kampania wyborcza
Od jesiennych wyborów parlamentarnych minęło już wiele miesięcy, ale plakaty wyborcze jeszcze wiszą. Te są z ulicy Okreslonej.

Będą jak znalazł na wybory samorzadowe. Hasło: "Wspólnie realizujemy nasze marzenia o godnej Polsce" jest ponadczasowe.
11:01, margala
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2