Osiedle Zacisze w warszawskiej dzielnicy Targówek
Kategorie: Wszystkie | historia
RSS
poniedziałek, 02 października 2006
Las Zaciszańsko-Bródnowski - chluba Zacisza


Z naszym osiedlem od północy sąsiaduje ponad stuhektarowa enklawa zieleni- Las Bródnowski. Jest on celem przyjemnych spacerów i miejscem prawdziwego odpoczynku dla duszy. Niektóre, najdziksze zakątki lasu są prawie niedostępne dla przeciętnego spacerowicza i stanowią kryjówkę dla żyjących tu większych zwierząt- saren, dzików, lisów. Nawet laik dostrzeże mozaikę środowisk roślinnych- są tu podmokłe olsy, suche bory sosnowe, polanki porośnięte bujnymi ziołami. Przyrodnicy naliczyli w naszym lesie aż 70 gatunków ptaków. To królestwo przyrody jest bezcenną wyspą pośród rozrastającej się wokół zabudowy. Wartość tego zakątka podnoszą istniejące tu zabytki dziedzictwa narodowego: grodzisko z X-XI w. oraz słabo już czytelne ślady rosyjskiego fortu XIII Lewicpol. To moim zdaniem wystarczy, aby Las Bródnowski objąć ochroną rezerwatową i w ten sposób ocalić go dla naszych potomków.

Oto kilka fotografii z naszego Lasu - prawda, że jest piękny o każdej porze roku?


15:25, gajowy771
Link Komentarze (1) »
sobota, 30 września 2006
"Zacisze pełne bobrów"
Zaciszańskie bobry, o których była już tu mowa, robią się sławne. We wczorajszym stolecznym dodatku do "Dzienika" poświęcono im artykuł.

Urzędnicy i mieszkańcy Targówka mają dość gryzoni
ZACISZE PEŁNE BOBRÓW
Ledwie dziesięć minut jazdy samochodem od centrum, na tyłach olbrzymiego osiedla Zielone Zacisze, zamieszkała rodzina bobrów. Mieszkańcy narzekają, bo zwierzęta ścinają drzewa i robią tamy, przez które spokojny kanałek wylewa i podtapia piwnice. Władze Targówka chcą się rozprawić z gryzoniami.
Bobry w dzielnicy pojawiły się przed dwoma laty. Najpierw zamieszkały w lesie na granicy Targówka z Rembertowem. Jednak w zeszłym roku przeniosły się kilka kilometrów dalej, na Zacisze. - Ścięły dwa olbrzymie modrzewie, dwie wiśnie i podgryzły mnóstwo drzew, które potem uschły - wylicza Ryszard Kordek, mieszkaniec ul. Drewnowskiego.
Podczas czyszczenia Kanału Bródnowskiego robotnicy zlikwidowali trzy tamy. Ale właśnie powstała kolejna, w odnodze kanału. Zapora podniosła poziom wody o kilkadziesiąt centymetrów.
Żeby utrudnić bobrom ścinanie drzew, mieszkańcy oplatają konary metalowymi siatkami i drutami. Skutkuje, ale tylko na jakiś czas. - Brzozę zaczęły podgryzać nad zabezpieczeniem. Jak ją przewrócą, to poleci na zaparkowane auta - mówi mieszkający nad kanałem Jerzy Gański. Nie wiadomo, ile dokładnie jest bobrów, bo żerują głównie w nocy. Ale ostatnio pojawiają się także w dzień. - Raz z sąsiadem naliczyłem siedem sztuk - mówi Ryszard Kordek.
Mieszkańcy o problemie zaalarmowali władze dzielnicy. W przyszłym tygodniu szukać bobrów będzie specjalna komisja złożona z przedstawicieli dzielnicowych biur infrastruktury i ochrony środowiska. - Jeśli okaże się, że są bardzo uciążliwe, to trzeba je będzie odłowić - mówi Rafał Lasota, rzecznik dzielnicy.
Okazuje się jednak, że odławianie bobrów jest bardzo trudne i do tego nieskuteczne. Zajmuje się tym tylko jedna grupa działająca w suwalskim oddziale Polskiego Związku Łowieckiego. Złapanie jednego zwierzaka kosztuje kilkaset złotych. - Ale jeśli miejsce obfituje w pożywienie, to szybko zasieli je inna rodzina - mówi dr Andrzej Czech, biolog specjalizujący się w bobrach.
- Bardziej skuteczne może być oszukiwanie bobrów - radzi dr Czech. Polega ono na montowaniu w tamie specjalnych syfonów, które przepuszczają wodę. - Zdezorientowane zwierzaki nie wiedzą, w którym miejscu przecieka ich budowla i rezygnują z jej budowy - tłumaczy.
Jest też trzecie rozwiązanie: zrobienie z bobrów lokalnej atrakcji. - W samym centrum Wiednia wokół naturalnych żeremi powstała ścieżka ekologiczna i muzeum bobra. Przyciąga tłumy turystów - podpowiada dr Czech.
[Jakub Chełmiński, "Dziennik", 29.09.2006]

18:27, margala
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 września 2006
Pancerny gołębnik

Ogródki działkowe między Zaciszem a Targówkiem to osobliwe -
jakby zagubione w czasie i przestrzeni - miejsce. Ludzie, którzy je tworzą, zaskakują swoją pomysłowością. Podoba mi się pancerny gołębnik

a jeszcze bardziej alejki butelczane.

Gdyby to stworzył któryś z artystów współczesnych, dzieła te znalazłyby pewnie miejsce w galeriach.

20:35, margala
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 14 sierpnia 2006
Dom z Doliny Muminków
Na rogu ulic Gniazdowskiej i Korzystnej stoi dom, który bardzo mi się podoba. Ma bajkowy klimat. Równie dobrze jak na Zaciszu mógłby stać np. w Dolinie Muminków.

22:26, margala
Link Komentarze (1) »